کاربرد فناوری های مختلف در مدیریت انبار + معرفی ۵ تسهیل‌گر

کاربرد فناوری های مختلف در مدیریت انبار + معرفی ۵ تسهیل‌گر

فناور‌های مختلفی در انبارداری برای به حداکثر رساندن کارایی و بهره‌وری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فناوری‌ها ممکن است در زمینه شرح وظایف کارمندان، خودکارسازی برخی امور اداری یا مستندسازی و ثبت سفارش باشند.

درواقع آن‌چه این نرم‌افزارها و تکنولوژی‌ها به دنبال دارند، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و همچنین افزایش دقت کار است. ما ۵ تکنولوژی مورد استفاده و موثر در انبارداری را معرفی می‌کنیم، اما تعداد این فناوری‌ها بیش از این است.

انواع حمل و نقل شهری

فناوری بسته‌بندی

تکنولوژی برای بهبود بسته‌بندی، راه‌های گوناگونی از نرم‌افزارهای مستندسازی تا دستگاه‌هایی برای خودکارسازی بسته‌بندی ارائه داده ‌است. تکنولوژی بسته‌بندی شامل خودکار کردن فرایند بارگیری، تخلیه، حمل‌ونقل و بسته‌بندی است. همچنین دستگاه‌هایی برای نصب برچسب، بسته‌بندی و کدگذاری، کار انبارداری را تسهیل می‌کنند.

انواع روش های حمل و نقل برون شهری

درج خودکار اسناد

فرآیند خودکارسازی درج سند به کمک ابزارهای مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از آن‌ها اسکنر است. اسکنر به کمک برچسب‌های محصولات می‌تواند اطلاعات آن‌ها را اسکن و در لحظه مستند کند. این اطلاعات شامل وزن، ابعاد، روش جابجایی و بسته‌بندی محصولات است.

بهترین شیوه بسته بندی اثاثیه منزل

نرم‌افزار مدیریت کارخانه

این نرم‌افزارها از برنامه‌ریزی برای تامین موجودی و مدیریت آن گرفته تا تعقیب محصولات در کل چرخه تولید و تامین را تحت نظارت مدیریت یا مدیر انبار قرار می‌دهند. برخی از نرم‌افزارهای انبارداری آن‌قدر پیشرفته هستند که می‌توانند هزینه‌های پیش‌بینی نشده و نیاز به تعمیرات غیرقابل تصور را به حداقل برسانند و میزان رضایت مشتری و سودمندی کالا را به حداکثر برسانند. البته این دسته از نرم‌افزارها به‌طور کلی برای مدیریت کارخانه به کار می‌رود و تنها یکی از ویژگی‌های آن رسیدگی به انبارداری و تسهیل این بخش است.

 

بارکدخوان

دستگاه‌های ثبت بارکد و به‌طور کلی بارکدها، اطلاعات مفیدی از یک محصول را ثبت می‌کنند. این اطلاعات که شامل هزینه کالا، محل ذخیره‌سازی، تعداد موجودی و موقعیت محصول است به تشخیص کالا و موقعیت آن کمک می‌کند.

انبارداری

انبارداری

نرم افزارهای حسابداری انبار

نرم افزار حسابداری انبار در جهت حفظ آمار دقیقی از موجودی، سفارش‌ها و بسته‌های در حال تحویل، به فرایند انبارداری کمک می‌کند. به‌کمک این نرم‌افزارها هزینه‌ها و اسناد به‌سرعت به‌روزرسانی می‌شوند و امکان بروز خطا به حداقل می‌رسد.

 

هدف از رعایت اصول انبارداری

هدف از مدیریت انبار و رعایت اصول انبارداری، بهبود کلیه فعالیت‌های روزانه انبار است. این فرایندها عبارتند از:

فرایندهای ورودی (شامل دریافت، شناسایی و بازرسی موجودی)
ذخیره‌سازی
برداشت سفارش
بسته‌بندی
مدیریت بازگشتی‌ها

از سوی دیگر هدف از پیاده‌سازی اصول انبارداری، اطمینان از مزایای زیر است:

تسریع جابجایی کالا در انبار.
شناسایی صحیح محصولات.
حداکثر استفاده از فضای موجود.
به حداقل رساندن جابجایی کالا.
حصول اطمینان از تحویل به‌موقع کالا.
افزایش بهره‌وری پرسنل.
کاهش هزینه‌های عملیاتی.

چگونه انباردار شویم؟

انبارداری شغلی سخت و گاهی پراسترس است؛ اما می‌تواند درآمد نسبتا بالایی را به‌همراه داشته باشد و همچنین امکان پیشرفت در آن، با تلاش مستمر مهیا خواهد بود.

۴ قدم اصلی برای شروع شغل انبار داری به شرح زیر است:

در این شغل به مدرک تحصیلی خاصی نیاز نیست، بااین‌حال مدرک کارشناسی می‌تواند شانس استخدام شما را افزایش بدهد. این مدرک در رشته‌های مدیریت یا حسابداری کاربردی‌تر خواهد بود. همچنین اگر مایل هستید در انبارداری یک صنعت خاص فعالیت داشته باشید، توصیه می‌کنیم مطابق با همان صنعت به تحصیل بپردازید. مثلا اگر قصد استخدام در انبار دارو و درمان را دارید، مدرک کارشناسی داروسازی برای شما امتیاز محسوب می‌شود.
انبارداری نیازمند تجربه است و بی‌تجربگی در این شغل می‌تواند روی کل برند و عملکرد کارخانه اثرات منفی بگذارد. اغلب مهارت‌ها در طول زمان و با تکرار و تجربه به دست می‌آیند. برای شروع می‌توانید به‌عنوان کمک انباردار مشغول به‌کار شوید و به‌مرور، موقعیت خود را ارتقا دهید.
مهارت‌های حسابداری جنبه حیاتی کارهای روزانه یک انباردار است. اگر به حساب و کتاب و ریاضیات علاقه ندارید، ممکن است این شغل برای شما غیرقابل ‌تحمل باشد. همچنین بهتر است اصطلاحات اولیه حسابرسی در انبار را بیاموزید.
به‌مرور و با افزایش تجارب، دست به کار شوید و رزومه‌ای برای خود تهیه کنید. تجربیات جالب و چالش‌های کاری خود را ثبت کنید و از تحصیلات خود بنویسید. این رزومه پیشرفت‌های بعدی شما را تضمین خواهد کرد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *