اهمیت مدیریت انبار به سبک نوین

انبارداری

انبارداری


اهمیت مدیریت انبار به سبک نوین

مدیریت انبار و انبارداری درباره بهینه‌سازی و کنترل فرایندهای عملیات و نگهداشت محصولات در انبار دقیقاً از لحظه‌ایست که موجودی انبار وارد ساختمان انبار می‌شود تا لحظه‌ای که فروخته، بلااستفاده، مصرف یا به مکانی دیگر منتقل می‌شوند.

از طرف دیگر، در مقاله‌ای تحقیقاتی درباره مدیریت بهینه انبار که در research gate در دسترس است، توضیحی مجزاتر از مدیریت این بخش ارائه می‌شود که می‌گوید:

“مشابه با مدیریت محصول، هدف مدیریت انبار و انبارداری هماهنگی کارا و اثربخش تمامی فرایندها و فعالیت‌های این فضا است. مدیریت این فضا تمامی برنامه‌ریزی‌ها و کنترل فرایندها را شامل می‌شود که منجر به اداره انبار می‌شوند.
برنامه‌ریزی و کنترل، مرتبط با مدیریت فعالیت‌های در جریان عملیات هستند تا سفارشات مشتری را برآورده سازند. هدف اصلی برنامه‌ریزی و کنترل، اطمینان از این است که عملیات به طور اثربخش اجرا می‌شود و محصولات و خدمات آن طور که باید باشد، به دست مشتریان می‌رسد.”

انواع حمل و نقل شهری

انبار در مقایسه با مرکز پخش

اگرچه دو کلمه انبار و مرکز پخش قابل جایگزینی به نظر می‌رسند، اما در اصل چنین نیست. انبار جاییست که کالاها نگهداری می‌شوند درحالی‌که مرکز پخش محلی است که در آن نه تنها محصولات نگهداری می‌شوند بلکه به فرایند تکمیل حواله وارد می‌شوند؛ این اصطلاح رایج در ایران نیز رواج دارد و بسیاری انبار را به جای مرکز پخش قرار می‌دهند.

انواع روش های حمل و نقل برون شهری

مدیریت موجودی انبار

لازم به ذکر است در بسیاری از انبارها به دلیل محدودیت منابع و همچنین محدودیت بکارگیری منابع انسانی، هر فرد مسئولیت چند نقش از نقش‌های بالا را بر عهده می‌گیرد؛ در این حالت نقش مدیر انبار در مدیریت هر یک از این افراد بسیار مهم می‌گردد؛ چرا که وجود خطا در یک بخش می‌تواند سایر بخش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

سازمان‌ها با در اختیار داشتن یک سیستم جامع برای مدیریت انبار، تجهیزات و ماشین‌آلات و نیروی انسانی خود در این فضا می‌توانند بهره‌وری خود را به حداکثر رسانده و از انبار خود بیشترین بهره را ببرند.

بهترین شیوه بسته بندی اثاثیه منزل

مشاوره انبارداری

بسیاری از مدیران با بهره مندی از دانش خود در زمینه مدیریت انبار، فرایندهای انبارداری مجموعه خود را به نحوی پیاده‌سازی کرده‌اند که تمامی عملیات‌ها به خوبی پیش روند؛ اما وقتی پای گفت و گو با این مدیران مینشینیم، متوجه می‌شویم که آنان مطمئن نیستند که فرایندهای انبارداری در بهینه‌ترین حالت خود قرار دارند یا خیر.
مشاورین انبار با بررسی فرایندهای مدیریت انبار، تعیین می‌کنند که فرایندهای فعلی انبار و انبارداری بهینه هستند یا خیر.
در صورتی که این فرایندها بهینه نباشند، فرایندها را بهینه می‌کنند تا سرعت و دقت در عملیات‌ها افزایش پیدا کند.

مدیریت موجودی در برابر مدیریت انبار

اگر چه هر دوی این کلمات وجوه مشترکی دارند، تفاوت‌هایی اساسی و عملیاتی بین آنها وجود دارد.

مدیریت موجودی درباره مدیریت کالاهای انباشته در انبار و اطمینان از این امر است که جریان مناسبی از کالاهای انباشته با توجه به فرایند تکمیل سفارش در زنجیره تأمین وجود دارد. بنابراین مدیریت موجودی به خریدهای انجام‌شده از تأمین‌کنندگان و فروخته‌شده به مشتریان، ذخیره‌سازی کالاهای انباشته توجه می‌کند و تمام چرخه تکمیل سفارش را به همراه تصمیم‌گیری برای تعداد کالاهایی که برای فروش می‌بایست نگه داشته شود، پایش می‌کند.

درحالی‌که، مدیریت انبار درباره مدیریت کردن تمامی تسهیلاتی است که محصولات در آن انباشته می‌شوند؛ مدیریت نیروی کار، تجهیزات، تکنولوژی‌های استفاده‌شده و انبارداری موجودی‌ها زیر مجموعه این بخش می‌‌باشند.

اصول انبارداری حرفه ای

انبارداری کار ساده‌ای نیست و نیازمند آن است مبتنی بر اصول انبارداری حرفه ای و بر پایه نکات بنیادی انجام پذیرد؛ به عبارت دیگر برای مدیریت صحیح چنین فضایی می‌بایست با اصول مدیریت آن به خوبی آشنا بود؛ اگر شما انبارتان را با در نظر گرفتن این اصول در ذهنتان مدیریت می‌کنید، مطمئن باشید که نتایجی عالی بدست خواهید آورد.
از جمله اصول انبارداری حرفه ای در عصر نوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

انبارداری مشتری محور

کاملاً واضح است که نه فقط استراتژی‌های بازاریابی شما بلکه استراتژی‌های مدیریت انبار شما باید به گونه‌ای باشند که مشتری خواهان آن است؛ آن‌ها به شما نمی‌گویند چطور باید محصولاتتان را مدیریت کنید. درحالی‌که ترجیحات مصرفی و رفتار خرید آن‌ها درباره نوع موجودی که باید در انبارتان نگهداری کنید و نحوه ارسال آن، شما را از این مسئله آگاه خواهد کرد. نحوه‌ بارگیری سریع محصولات، عدم وجود خطاهای علیاتی و نداشتن تاخیر به هنگام ارسال سفارشات مشتریان از جمله مهم‌ترین خواسته‌های مشتریان است که می‌بایست به آن‌ها پرداخت.
هر مجموعه می‌بایست به تعادل صحیحی بین بهره‌وری و مدیریت محصولات براساس سفارشات مشتری دست یابید و انبارداری به این شکل محقق نخواهد بود مگر با در اختیار داشتن اطلاعات و داده‌های تمیز و درلحظه‌ای که به صورت مکانیزه جمع‌آوری شده باشند.

برای مثال، اگر شما محصولاتی دارید که مشتری‌ها آن را دوست دارند و سفارشاتی با نرخ بالا دریافت می‌کنید، پس شما باید عملیات‌های انبارداری این فضای مهم را به نحوی ساده‌سازی کنید که محصولات به طور کارآمد چیده شوند و سریعاً از محل چینش به کوتاه‌ترین شکل ممکن و بدون خطا بارگیری شوند.
شما سفارشات مشتری‌هایتان را با فرایند سفارش گیری بهتری تأمین می‌کنید اگر، برای ساماندهی فرایندهای انبارداری، از نرم افزارهای و سیستم‌های مکانیزه و به روز استفاده نمایید تا این سیستم‌ها اطلاعات در لحظه‌ای را برای بهبود در اختیار قرار دهند.
به علاوه، رویکرد مدیریت مشتری محور بازگشت بی‌دردسر یا سیاست استرداد روان را با خود به همراه دارد و سیستم، امکان رهگیری شفاف‌تری را برای مشتریان شما فراهم می‌سازد.

انبارداری

انبارداری

مدیریت انبار با جریان کاری و کنترل دقیق

دانستن اینکه چه کاری باید انجام بشود به اندازه به کار بردن دانشی که باید به کار گرفته شود، گمراه‌کننده نیست. اگر شما برای برخی از دپارتمان‌ها طراحی استراتژی برای برنامه عملیاتی می‌کنید، باید مطمئن باشید که استراتژی تا حد امکان به همان بی نقصی طراحی، اجرا می‌شود.

برای اطمینان از این موضوع، شما نیاز دارید تا جریان‌های کاری، فرایندها، قوانین و پروتکل‌های مناسب را ایجاد کنید تا با ملزم کردن کارکنان انبار به پیروی از فرایندهای انبارداری، افراد با هماهنگی هم کار کنند و به اهداف مشترک دست یابند.

خلق سیستمی منعطف در انبار

جریان‌های کاری، پروتکل‌ها و قوانین حیاتی هستند، اما در عین حال، توانمند بودن در تغییر فوری استراتژی‌ها و کار در جهت استراتژی‌های بهبودیافته نیز بسیار مهم است.

ممکن است این اتفاق رخ دهد که ناگهان داده‌ها به شما نشان دهند که فرایندهای انبارداری در حال تغییر هستند و شما نیاز دارید تا جریان‌های کاری یا قسمتی از آن را تغییر دهید. بنابراین در این مورد، کل بخش‌ها از جمله سیستم مدیریت انبار باید بتواند برنامه عملیاتی دیگری را با حداقل اصطکاک ممکن پیاده سازی نماید.

داده‌ها، تعیین کننده نقشه راه

الزامیست که اجازه دهید داده راه را به شما نشان دهد، چه آن داده درباره رفتار مشتری یا اطلاعاتی درباره بازده موجودی کالای شما باشد.

نباید ابتدا تصمیم بگیرید و سپس داده را بررسی کنید بلکه؛ در عوض می‌بایست در ابتدا داده‌ها را بررسی کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید؛ اهمیت وجود دیتا در انبار مانند تمامی بخش‌های دیگر کسب و کار بسیار مهم است.

حتی پس از آن‌که تصمیمتان را براساس داده می‌گیرید، همواره باید نگاهی به اطلاعات و داده‌ها داشته باشید. هرگز فکر نکنید که همه چیز به کلی خوب خواهد بود، زیرا همیشه یکی از قسمت‌ها نیاز به بهبود خواهد داشت. به همین علت، مدیریت انبار و انبارداری کاری نیست که شما بتوانید آسوده باشید و اجازه دهید همه چیز خودش اجرا شود؛ این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

به‌روز بودن و احاطه بر تکنولوژی

بسیار بسیار حیاتی است که همگام با تکنولوژی‌های همواره در حال پیشرفت پیش برویم؛ در حالت عادی هرگز نمی‌دانیم که چه وقت نرم‌افزار یا قطعه‌ای از تجهیزات رباتیک می‌تواند عملیات انبارمان را ساده سازد؛ به همین دلیل می‌بایست از حضور تکنولوژی‌های نوین آگاه بود.

به طور مثال، شرکت‌هایی مانند نایکی میلیون‌ها دلار به شرکت‌های تحلیل‌گر پیش‌بینی‌کننده بوستونی پرداخت می‌کنند تا نرم‌افزارهایی را طراحی کنند که بتواند تقاضا را پیش‌بینی کند.

نرم‌افزاری مانند نرم‌افزار مدیریت انبار و موجودی، ابزارهای تجمیع داده و دیگر وسایل رباتیک می‌توانند تغییرات بزرگی را در مدیریت انبار و البته میزان سرمایه در گردش هر کسب و کار ایجاد کنند. بنابراین بسیار ضروریست که با تکنولوژی‌های نوین برای انبارداری آشنا باشید. هرچند نیاز دارید تا کاملاً از تکنولوژی که پیاده‌سازی می‌کنید مطمئن باشید و بدانید که آن به اندازه پولی که خرج می‌کنید مفید و ارزشمند است.

کلام آخر در خصوص موضوع مهم انبارداری

در این مقاله سعی شد تا موضوعات مختلف در خصوص انبار و انبارداری مورد بررسی قرار گیرد و تمامی اطلاعات و اصطلاحات این فضا تعریف گردد. بر همگان روشن است که مدیریت فضای مهمی چون انبار، فارغ از تجهیزات و پرسنل با کیفیت، نیازمند در اختیار داشتن یک نرم افزار انبار و یک سیستم مدیریت انبار است.
این دیتاهای تمیز هستند که می‌توانند انبار را با بهبود مستمر همراه کنند و این دیتاها بدست نمی‌آیند مگر با سیستم‌هایی چون سیستم مدیریت انبار.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *