بارنامه

بارنامه


با سلام خدمت تمامی همراهان وبسایت اطمینان بار بهترین شرکت حمل و نقل تهران امروز با مهم ترین اصطلاح باربری به اسم بارنامه همراه شما عزیزان هستیم و ویژگی ها و اهمیت این برگ کاغذ و کاربرد های آن را با هم مورد بررسی قرار می دهیم . لازم به ذکر است که شرکت اطمینان بار با توجه به سابقه انجام کار و اهمیت ویژه ای که به قوانین دارد یکی از معتبر ترین بارنامه ها در میان شرکت های حمل و نقل آنلاین و حمل و نقل را دارا می باشد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را از دست ندهید.

بارنامه چیست؟

به صورت معمول بارنامه برگ کاغذی می باشد که همراه با رانندگان عزیز در زمان حمل و نقل بار می باشد و توسط شرکت های حمل و نقل آنلاین و معمولی صادر میگردد.

حال باید به این نکته بپردازیم که این برگ کاغذ چیست؟

این برگ کاغذ یا همان بارنامه برگ سندی است که اجازه حمل بار توسط راننده را به او می دهد تا در هنگام مواجهه به پلیس راهنمایی و رانندگی، پلیس به این اطمینان برسد که بار به صورت کاملا قانونی در سطح کشور در حال حمل و نقل می باشد.

و به اصطلاح دیگر بارنامه یک سند رسمی است که تمامی شرکت های باربری آنلاین و باربری های سنتی در هنگام تحویل بار در اختیار متصدی قرار می دهند.

بارنامه یک سند با ارزش می باشد که در آن مشخصات کالا، مشخصات گیرنده، مشخصات فرستنده، وزن کالا، کمسیون،مقدار بیمه،و تمامی مشخصات دیگر که در ادامه به آنها میپردازیم وجود دارد.

لازم به ذکر است که این بارنامه برای تمامی روش های حمل و نقل از جمله حمل و نقل زمینی، حمل و نقل دریای و حمل و نقل هوایی کاربرد دارد و تمامی شرکت های باربری از جمله سنتی و آنلاین (شرکت های حمل و نقل آنلاین ) ملزم به صدور آن می باشند.

 

اهمیت بارنامه

حال در این قسمت از معرفی بارنامه شرکت های حمل و نقل، به اهمیت بارنامه ها می پردازیم. یکی از اهمیت هایی که بارنامه دارد این است که حکم رسید کالا را دارد.

حکم رسید کالا به چه معنیست؟

به معنی رسید کالا این است که در اصل بارنامه ها یک قرار داد ما بین فرستنده کالا و یک شرکت حمل نقل آنلاین و یا سنتی میباشد که حکم آن را دارد که فرستنده کالا های خود را تحویل داده است و در قبال آن یک رسید دریافت کرده که در مقصد باید اجناس خود را تحویل بگیرد .

یکی از ویژگی ها و اهمیت هایی که بارنامه ها دارند این است در هنگام تحویل کالا شرایط بار باید دقیقا با شرایط ارسال در مبدا یکی باشد زیرا تمامی این موارد و شرایط به امضا هر دو طرف قرارداد یعنی شرکت حمل و نقل و ارسال کننده بار رسیده است.

در صورت مغایرت باید روند قانونی و پرداخت خسارت صورت گیرد.

داخل بارنامه چه چیزهایی ثبت شده است؟

نکته دیگری که در ادامه لازم به ذکر است این است که بارنامه ها فقط برای حمل بارهای بین شهری لازم به صدور می باشد و در ارسال بارهای داخل شهری لازم و صدور نیست . همان طور که در بالا نیز گفتیم بارنامه یک سند معتبر و ثبتی می باشد که مشخصات کامل بار از جمله تناژ بار، نوع بار، مبدا دقیق بارگیری، مقصد دقیق و مشخصات دقیق صاحب بار در آن ثبت شده است.

مدارک لازم برای صدور بارنامه

برای صدور بارنامه تمامی مدارک دقیق راننده از جمله کارت هوشمند او توسط شرکت حمل و نقل مورد بررسی قرار میگیرد.

در صورت مشاهده کوچک ترین مشکل از واگذاری بار به راننده خودداری کرده و وظیفه حمل بار را به فرد دیگری می دهد.

بارنامه ها در ۲ نسخه چاپ می شوند که یکی از نسخه های چاپ شده برای راننده ها و دیگری باری صاحبان بار است. نسخه چاپی راننده ها برای عبور از پلیس راه ها و نسخه صاحبان بار برای اطمینان از رسیدن بار به مقصد. و درصورت خلف وعده از طرف راننده و یا شرکت حمل و نقل برای ارایه شکایت و دریافت خسارت می باشد .

موارد ثبت شده در بارنامه :

 • مبدا بار
 • مقصد بار
 • نوع کالای حمل شده
 • بارگیر وسیله نقلیه
 • بسته بندی حمل شده
 • کارت هوشمند وسیله نقلیه
 • کارت هوشمند راننده
 • کد ملی و شناسنامه ارسال کننده بار
 • آدرس و کد پستی فرستنده
 • آدرس و کد پستی گیرنده
 • نام و نام خانوادگی فرستنده بار
 • کدملی و شناسنامه گیرنده بار
 • نام و نام خانوادگی گیرنده بار
 • کرایه بار

انواع بارنامه چیست؟

با توجه به این که کالاهای مختلف، با وسایل گوناگون حمل می‌شوند، باید از بارنامه‌ های متفاوتی برای حمل آن کالا استفاده شود. این به این معناست که  نوع آن بستگی به نوع وسیله مورد استفاده برای حمل دارد. انواع آن عبارتند از زمینی، هوایی و دریایی می باشد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *