حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل برون شهری


بیجک گمرکی چیست؟

بیجک گمرکی یکی از اسناد مهم گمرکی است که بایستی در زمان ترخیص کالا از لحظه خروج کالا تا زمان تخلیه از انبار گمرک همراه باشد. از طریق این سند می‌توان ردگیری و پیگیری‌های لازم را برای جلوگیری از قاچاق انجام داد.

همانطور که می‌دانید ترخیص کالا از گمرک از مراحلی تشکیل شده است. ارائه اسناد و مدارک، ثبت اظهارنامه گمرکی، اخذ مجوز و غیره برخی از این مراحل است. برای خروج کالا از گمرک طی آخرین مراحل بایستی سندی تحت عنوان بیجک گمرکی را از لحظه خروج بار از انبار تا تخلیه از انبار همراه خود داشته باشید.

انواع حمل و نقل شهری

بیجک گمرکی چه کاربردهایی دارد؟

بیجک گمرکی همان کاربردهای پروانه سبز گمرکی را دارد.

توجه داشته باشید که با راه اندازی سامانه جامع انبارها، پس از خروج کالا از گمرک و دریافت بیجک لازم است مجدد به سامانه مراجعه کرده و برای شماره کوتاژ ارائه شده، اعلام وصول زده شود.

لازم به ذکر است در صورتی که این عملیات به درستی صورت نگیرد امکان صدور بیجک برای کوتاژ بعدی وجود نخواهد داشت. این امکان برای مدیریت هر چه بیشتر قاچاق کالا و کنترل بر ورود کالاهای وارداتی صورت گرفته است.

انواع روش های حمل و نقل برون شهری

بیجک باربری چیست؟

بیجک باربری یکی از دیگر اصطلاحات مهم و کاربردی است که تجار و بازرگانان بایستی با آن آشنا باشند. چرا که لازم است هنگام تحویل کالا در هر مقصد، کالاهای دریافتی را با اطلاعات ثبت شده در بیجک باربری مطابقت داد تا صحت و سلامت کالای تحویل داده شده اطمینان کامل حاصل شود.

بر این اساس خریداران بایستی هنگام تحویل کالا، کالای دریافتی را با بیجک باربری تطبیق داده و پس از اطمینان از صحت کالا نسبت به صدور رسید تحویل کالا اقدامات لازم را انجام دهند.

به طور کلی باید گفت بیجک باربری برگه ایست که توسط شرکت حمل و نقل صادر شده و در آن اطلاعاتی از قبیل صاحب بار، نوع بار، مقصد بار و غیره درج می‌شود. به‌علاوه رسید باربری، فاکتور باربری و سند حمل برخی از دیگر نام‌های بیجک باربری است.

بهترین شیوه بسته بندی اثاثیه منزل

بیجک گمرکی چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بیجک گمرکی یکی از مدارک لازم برای ترخیص کالا است. از آنجایی که صدور بیجک گمرکی به معنای اتمام مراحل تشریفات گمرکی است، لازم است پس از آنکه مسیر گمرکی تعیین شد در زمان مناسب نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.

در صورتی که کالا برای ارزیابی در مسیر سبز گمرکی قرار گیرد، بیجک گمرکی پس از اخذ مجوز ترخیص، هنگام پرداخت هزینه‌های گمرکی صادر می‌گردد.

در صورتی که کالا در مسیر قرمز گمرکی قرار گیرد بیجک انبار پس از اتمام بازرسی‌ها، بررسی مجوزها، کارشناسی کالا و پرداخت هزینه‌ها صادر می‌گردد. در مسیر زرد گمرکی نیز این سند پس از دریافت مجوزهای لازم، کارشناسی و بازرسی‌ها همچنین پرداخت هزینه‌های گمرکی صادر می‌شود.

بهترین روش های انبارداری

اطلاعات مندرج در بیجک گمرکی

اطلاعات ثبت شده در بیجک انبار به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول شامل اطلاعاتی از قبیل تاریخ صدور بیجک گمرکی، گمرک مبدا و مقصد، شماره سریال پروانه، مشخصات حمل‌کننده و بارکد است. این اطلاعات به راحتی و توسط هر شخصی قابل بررسی و تفسیر است.

دسته دوم اطلاعاتی است که از طریق بارکد قابل بررسی و تفسیر هستند و تنها از طریق دستگاه‌های ذیربط امکان خواندن آنها وجود دارد. دستگاه‌های ذیربط از طریق این بارکد می‌توانند به اطلاعات جزئی کالا از قبیل نوع کالا، کشور سازنده، اسناد حمل و غیره دست پیدا کنند.

حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل برون شهری

تفاوت قبض انبار و بیجک گمرکی

بیجک گمرکی و قبض انبار از اسناد مهم برای ترخیص کالا از گمرک می‌باشند، این دو سند از نظر اطلاعات درج شده شبیه به هم بوده اما از نظر کاربرد و زمان به کارگیری تفاوت‌هایی دارند.

قبض انبار گمرکی به نوعی سند مالکیت صاحب کالا بوده و صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که قصد ترخیص کالا از گمرک را دارد جهت انجام تشریفات گمرکی از مسئول مربوطه در انبار دریافت می‌نماید.

بیجک گمرکی نیز می‌تواند توسط صاحب کالا یا نماینده وی دریافت شود اما این سند تائید می‌کند که کالا می‌تواند از گمرک خارج شود و از نظر زمانن و مکان صدور تفاوت‌هایی با قبض انبار دارد.

 

مزایای استفاده از بیجک باربری

استفاده از بیجک باربری همانند سایر اسناد و مدارک حمل و نقل مزایای بسیاری را برای تجار به همراه می‌آورد. برخی از مزیت‌های استفاده از بیجک باربری عبارتند از:

در دعاوی حقوقی می‌توان به بیجک باربری استناد کرد.
ترخیص کالا با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.
بسیاری از مشکلات ترخیص کالا رفع می‌شود.
این سند باعث رسمیت بخشیدن به بار حمل شده و محتویات درون آن می‌شود.
از این سند می‌توان جهت بررسی صحت و سلامت کالای ارسالی استفاده کرد.

کلام آخر

در این مطلب با یکی از اسناد بازرگانی مهم دیگر یعنی بیجک گمرکی و باربری صحبت کردیم و سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره بیجک باربری و گمرکی در اخیتار شما عزیزان قرار دهیم.

به طور کلی باید گفت تجارت و امور آن امری پیچیده و تخصصی بوده و لازم است با دقت بالایی صورت گیرد، اطلاع نداشتن از مدارک و اسناد حمل و کاربردهای آنها می‌توان مشکلات بسیاری را همراه داشته باشد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *