انواع روش های حمل و نقل درون شهری مسافر را بشناسید

حمل و نقل شهری

حمل و نقل شهری


انواع روش های حمل و نقل درون شهری مسافر را بشناسید

امروزه انسان‌ها در طول روز برای جابجایی در سطح شهر و روستا از وسایل نقلیه به میزان زیاد استفاده می‌کنند. انواع مختلف روش‌های حمل و نقل شهری وجود دارد. هر یک از این شیوه‌ها نیز معایب و مزایای خاص خود را دارند. با توجه به افزایش جمعیت و ترافیک توصیه می‌شود که حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل سبز برای تردد در سطح شهر به ویژه مسافت‌های کوتاه مدنظر همگان قرار گیرد.

برخی وسایل نقلیه نیز هستند که همه جا کاربرد ندارند و مناسب شهرهایی با مختصات جغرافیایی خاص هستند. از بین این وسایل حمل‌ونقل بنابر میزان هزینه، امکان دسترسی و راحتی استفاده یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در مقاله پیشرو با انواع مختلف طریقه جابجایی درون شهر آشنا می‌شوید.

انواع روش های حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل درون شهری مسافر به چه صورتی انجام می‌شود؟

جابجایی مسافر در داخل شهرهای مختلف به اشکال متفاوتی انجام می‌شود. برخی از این روش‌ها مختص شهرهای ویژه‌ای با موقعیت جغرافیایی منحصر‌به‌فرد هستند. این شیوه‌های حمل‌ونقل درون شهری عبارتند از:

اتوبوس‌ها؛

تله کابین؛

قطارهای مسافری؛

مونوریل و تراموا؛

تاکسی معمولی و آنلاین؛

تاکسی‌های ون؛

کشتی و تاکسی آبی؛

خدمات حمل‌ونقل خاص برای سالمندان و افراد معلول؛

سرویس هوایی مسافری؛

حمل‌ونقل پیاده؛

خودروی شخصی.

برخی از این موارد در ادامه مورد بحث قرار گرفته‌است.

بهترین شیوه بسته بندی اثاثیه منزل

اتوبوس قدیمی‌ترین وسیله حمل‌ونقل

حمل‌ونقل با اتوبوس یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های حمل و نقل درون شهری به شمار می‌رود. از این وسیله برای جابجایی مسافر و کالا به نقاط بین شهری نیز استفاده می‌شود.

اتوبوس در‌صورت عدم وجود ترافیک این مزیت را دارد که مقرون‌به‌صرفه و راحت است. امروزه این روش جابجایی در سطح شهر با ساماندهی ناوگان اتوبوسرانی و شرکت واحد نظم و عملکرد خوبی دارد. همچنین اتوبوس‌های این شرکت برای راحتی شهروندان و جلب رضایت آن‌ها دائما تمیز می‌شوند.

BRT نیز با حرکت در خطوط ویژه بدون توجه به ترافیک مسافران را با سرعت به مقصد می‌رساند. در این وسایل نقلیه امکان پرداخت پول با کارت برای مسافران نیز میسر است. این سیستم جابجایی علاوه بر اینکه در هزینه‌های حمل‌ونقل افراد جامعه صرفه‌جویی می‌کند، میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

همچنین برخلاف سیستم‌های ریلی که به سرمایه‌گذاری زیادی برای زیرساخت‌ها نیاز دارند، سیستم اتوبوس محلی یا شهری از جاده‌های موجود و ایستگاه‌های کم‌ هزینه استفاده می‌کند. این امر باعث انعطاف‌پذیری بیشتر در هنگام طراحی، زمانبندی و تغییر مسیرهای خدمات می‌شود.

در کل اتوبوس برای جابجایی مسافران کمتر طراحی شده‌است. تنها نکته‌ای که وجود دارد، این است که خدمات اتوبوسرانی باید به وفور برای افراد دارای معلولیت نیز قابل دسترسی باشد.

قطارهای مسافربری وسیله‌ای برای جابجایی سریع مسافر

حمل‌ونقل ریلی به سرعت در حال رشد است. این امر با مشاهده تعداد زیادی از افراد که در ایستگاه‌های راه‌ آهن برای رفت‌وآمد بین منزل و محل کار خود صف کشیده‌اند، کاملا مشهود است.

اکثر دولت‌ها سعی دارند که با افزایش تعداد قطارها و ارتقاء سطح کیفی قطارهای موجود در شلوغ‌ترین مسیرها این شیوه حمل‌ونقل را ترویج کنند. دولت‌ها همواره در این خصوص در تلاشند، زیرا قطارها کمک بزرگی در کاهش ازدحام ترافیک و دور نگهداشتن خودروهای بیشتر از خیابان‌ها هستند.

سازمان‌های مربوطه بهبود جنبه‌های مختلفی از این سیستم حمل‌ونقل را مورد هدف قرار داده‌اند. برخی از این تلاش‌ها عبارتند از گسترش شبکه‌های راه آهن، به‌روزرسانی اطلاعات قطارها و ساعات حرکت آن‌ها و امکان دسترسی اینترنت در قطارها. این خدمات بلندپروازانه افراد زیادی را به استفاده از این شیوه حمل‌ونقل سریع و راحت و گذاشتن خودروهای شخصی در خانه ترغیب می‌کند.

انبارداری چیست؟

تراموا یا واگن برقی یک قطار سبک شهری

بسته به شهری که در آن زندگی می‌کند، این وسیله نقلیه نام‌های مختلفی مانند تراموا، ترام و واگن برقی دارد. این سیستم حمل‌ونقل یک وسیله نقلیه ریلی است که در خیابان‌های شهر حرکت می‌کند.

تراموا امکان حمل‌ونقل مسافر هم به صورت درون شهری و هم بین شهری را دارد. واگن‌های این وسیله نقلیه معمولا دارای وزن کمتری نسبت به قطارهای معمولی و مترو هستند. همچنین این وسیله حمل‌ونقل عمدتا با برق کار می‌کند.

در شهرهای بزرگ که تقاضا برای حمل‌ونقل عمومی بیشتر است، استفاده از واگن برقی انتخاب مناسبی است. همچنین از آنجایی‌که تراموا ظرفیت حمل‌ونقل مسافران زیادی را دارد، وسیله‌ای مناسب برای جابجایی مسافر به ویژه در شهرهای پرجمعیت به شمار می‌رود.

لایت ریل (Light rail ) یک وسیله حمل‌ونقل ریلی سبک

لایت ریل نیز نوعی وسیله حمل و نقل درون شهری است که در خطوط ریلی کار می‌کند. این وسیله جابجایی مسافر ترکیبی از ویژگی‌های تراموا و مترو را دارد. نحوه فعالیت لایت ریل بیشتر مشابه تراموا است ولی نسبت به آن دارای ظرفیت و سرعت بالاتری است.

همچنین این وسیله حمل‌ونقل مسافت بیشتری را نسبت به تراموا طی می‌کند. با این وجود لایت ریل در مقایسه با قطار سرعت کمتری دارد. میزان توقف این قطار شهری در ایستگاه‌های مختلف نیز بیشتر از سایر وسایل حمل‌ونقل ریلی است. بنابراین لایت ریل برای مسیرهای شهری با مسافت‌های کوتاه وسیله‌ای ایده‌آل به شمار می‌رود.

مترو موثر در سیستم حمل‌ونقل شهری

سیستم‌های مترو در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ونقل دارای بالاترین عملکرد، سرعت، ظرفیت و قابلیت اطمینان هستند. این وسیله حمل‌ و نقل درون شهری وسیله‌ای رایج در شهرهای بزرگ جهان مانند تهران، نیویورک و لندن محسوب می‌شود.

شبکه حمل‌ونقل مترو در زیر زمین حرکت می‌کنند، به این معنی که با ترافیک عادی جاده‌ای تعامل در ارتباط نیستند.

شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری مسئولیت تامین ایمنی مردم در سیستم مترو و در زیرزمین را برعهده دارد. خطوط مترو نیز برای اطمینان از انجام حمل‌ونقلی بدون اشکال توسط مقامات مربوطه تحت نظارت هستند. هزینه اولیه راه‌اندازی مترو در شهرهای مختلف بالا است. اما این وسایل حمل‌ونقل پس از راه‌اندازی و داشتن عملکردی کارآمد سطح کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ سراسر جهان را ارتقا می‌دهند.

 

حمل و نقل شهری

حمل و نقل شهری

تاکسی ون سیستم حمل‌ونقل گروهی

ون‌ها نیز عضوی از سیستم حمل و نقل درون شهری هستند. این وسیله حمل‌ونقل به گروهی از مردم اجازه می‌دهند که به صورت اشتراکی از ون استفاده کنند. با این تاکسی امکان جابجایی مقرون‌به‌صرفه‌تر از لحاظ هزینه‌های سوخت و کارکرد خودرو وجود دارد.

برخی از مزایای استفاده از ون عبارتند از:

از آنجایی که این وسایل نقلیه معمولا بیش از ۲ یا ۳ نفر مسافر دارند، امکان استفاده آن‌ها از خطوط ویژه وجود دارد. بنابراین تاکسی ون‌ها با سرعت خوبی مسافران را به مقصد می‌رسانند؛
داشتن برنامه ثابت و اطلاع از برنامه زمانی حرکت ون‌ها زندگی را برای شما قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند؛
استفاده از ون‌ها در هزینه بنزین صرفه‌جویی می‌کند؛
هزینه بیمه خودروهای شخصی مسافران به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد؛
از آنجاکه چندین نفر از یک خودروی ون استفاده می‌کنند، آلودگی هوا کم می‌شود.

قایق، کشتی یا تاکسی آبی مخصوص شهرهای ساحلی

کشتی یا تاکسی آبی وسیله‌ای برای حمل‌ونقل مسافر در شهرهای ساحلی است. برخی از افراد نیز در این شهرها قایق‌ شخصی دارند و برخی از این وسایل متعلق به خدمات کشتیرانی دولتی است. در کل خدمات کشتیرانی عمومی و خصوصی برای جابجایی مسافر، خودروهای آن‌ها و سایر کالاها استفاده می‌شوند.

قایق‌ها به ویژه در برخی از جوامع آلاسکا با دسترسی محدود به جاده مهم‌ترین شیوه حمل‌ونقل بین مراکز و خدمات شهری به شمار می‌روند. در شهرهای ساحلی دیگری نیز کشتی‌ها وسیله‌ای مناسب برای پیوند جوامع جزیره‌ای یا رودخانه‌ای هستند.

در این سکونت‌گاه‌ها آب‌راه‌ها منابع مهم فعالیت اقتصادی برای جوامع روستایی از طریق گردشگری، کشتیرانی و صید هستند.

سرویس هوایی مسافری برای مناطق مسکونی دور از دسترس

برخی افراد در مناطق دور افتاده یا مکان‌هایی با دسترسی حمل‌ونقل زمینی بسیار محدود مانند مناطق آلاسکا زندگی می‌کنند. هواپیما وسیله‌ای است که این اشخاص برای انجام مشاغل خود، تحویل کالا، ارسال نامه و بسته پستی، دریافت مراقبت‌های پزشکی و ملاقات با دوستان و خانواده خود بکار می‌برند.

این وسایل حمل‌ونقل بزرگ در واقع نقش تاکسی و خودروی شخصی را برای این جوامع شهرنشین پراکنده بازی می‌کنند.

استفاده از خودروی و موتور شخصی برای رفت‌و‌آمد در سطح شهر

بسیاری از افراد هنوز هم از خودرو یا موتور شخصی خود برای رفت و آمد درون شهری استفاده می‌کنند. اما این وسایل نقلیه شیوه حمل‌ونقل غالب در مناطق روستایی نیز هستند، زیرا در مناطق روستایی تعداد وسایل نقلیه عمومی کم است.

در شهرها برخی افراد نیز به دلیل وجود برخی مشکلات مانند عدم زمانبندی درست حرکت وسایل نقلیه عمومی و ازدحام در آن‌ها تمایل به استفاده از خودرو یا موتور شخصی خود دارند. این شیوه حمل‌ونقل ممکن است که در ظاهر روشی راحت برای حرکت در سطح شهر باشد، اما مشکلات بسیاری را برای جامعه به وجود می‌آورد.

افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای و گرمایش بیشتر زمین از جمله‌ مهم‌ترین مشکلات ایجاد شده توسط موتورها و خودروهای شخصی به ویژه وسایل فرسوده است. همچنین با توجه به افزایش قیمت بنزین هزینه استفاده از این وسایل نقلیه برای خانواده‌ها بیشتر از هزینه حمل‌ونقل عمومی است.

تاکسی‌ وسیله‌ای برای حمل‌ونقل آسان

امروزه تاکسی‌های گوناگونی در سطح شهر فعالیت می‌کنند. نوع فعالیت تاکسی‌های فعال در خطوط تاکسیرانی، آژانس‌ها، تاکسی‌های آنلاین مانند اسنپ و تپسی تقریبا مشابه یکدیگر است. آن‌ها تنها در محدوده خدمت‌رسانی و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.

برای مثال تاکسی‌های منطقه‌ای مسافران را فقط در یک محدوده مکانی مشخص جابجا می‌کنند و قیمت آن‌ها نیز توسط سازمان تاکسیرانی و برحسب مسافت تعیین می‌شود.

آژانس‌ها امکان جابجایی مسافران را به صورت دربستی و در هر محدوده مکانی دارند. قیمت این نوع تاکسی‌ها از تاکسی‌های منطقه‌ای بیشتر است.

تاکسی‌های آنلاین نیز که اکثرا تحت نظارت شرکت‌های خصوصی هستند، با استفاده از اپلیکیشن‌های خود خدمت‌رسانی می‌کنند. این تاکسی‌ها نیز امکان رساندن مسافر به همه مناطق استان مبدا و برخی استان‌های مجاور را دارند. هزینه تاکسی‌های آنلاین نیز برحسب مسافت و براساس سیاست‌های شرکت تعیین می‌شود.

حمل‌ونقل پیاده شیوه‌ای دوستدار محیط زیست

دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به شیوه مرسوم حمل و نقل درون شهری است. امروزه بسیاری از جوامع زیرساخت‌های لازم را برای افزایش تعداد علاقه‌مندان به این روش جابجایی و ورزش در سطح شهر فراهم کرده‌اند.

از جمله این زیرساخت‌ها افزایش تعداد دوچرخه‌ اجاره ای و اشتراکی در سطح شهر، ارتقای سطح کیفی مسیرهای دوچرخه سواری و حمایت قانونی از دوچرخه‌سواران است. همچنین دولت به وضعیت مسیرهای پیاده‌روی خیابان‌ها نیز رسیدگی و قوانینی را برای عدم تخلف خودروها در قبال عابرین پیاده تصویب کرده‌است.

مهم‌ترین مزیت این شیوه حمل‌ونقل کاهش آلودگی‌ هوا و آلودگی صوتی است. همچنین دوچرخه‌های مختلف مانند دوچرخه برقی برای خانواده‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر و در دسترس‌تر هستند.

توصیه‌ می‌شود که برای رسیدن به مقصدهای نزدیک درون شهری پیاده‌روی یا دوچرخه را انتخاب کنید. این روش‌های حمل‌ و نقل پاک علاوه بر اینکه برای سلامتی شما مفید هستند، به حفظ محیط زیست و محل زندگی شما یاری می‌رسانند.

 

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *