تاکسی اینترنتی، سفر اشتراکی و کارپولینگ:تفاوت چیست؟

حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل برون شهری


تاکسی اینترنتی، سفر اشتراکی و کارپولینگ:تفاوت چیست؟

با افزایش استفاده از حمل و نقل هوشمند، بسیاری از ما با اصطلاحاتی از قبیل تاکسی اینترنتی (ride-hailing) و سفر اشتراکی (Ridesharing) آشنا هستیم.اغلب این عبارات به جای یکدیگر استفاده شده و بر مکالمات در مورد هم‌پیمایی (Carpooling) غالب می‌شوند، تا جایی که دولت ها، شرکت ها، سازمان ها و افراد هم‌اکنون اصلاحات تاکسی اینترنتی، سفر اشتراکی و کارپولیگ را برابر می‌دانند.
سئوال اینجاست که واقعا این اصطلاحات چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در حالی که به نظر می رسد سفر اشتراکی همان کارپولینگ است، اما در عمل، این اصطلاحات به معنای چیزهای متفاوتی هستند. بیایید تفاوت‌های بین آنلاین تاکسی گرفتن، سفر اشتراکی و کارپولینگ را بررسی کنیم.

انواع حمل و نقل شهری

تاکسی اینترنتی (Ride-hailing)

با استفاده از تاکسی اینترنتی، یک مسافر از راننده درخواست می کند تا او را به مقصد مورد نظر خود برساند. در این روش سفر، مقصد نهایی رانندگان مقصدی نیست که مسافر قصد عزیمت به آنجا را دارد و مسافر دیگری را در آن مسیر سوار نخواهد کرد.
همچنین رانندگان توسط یک شرکت خاص استخدام می شوند، به این کسب و کار به عنوان منبع درآمد اصلی خود نگاه می کنند و برای کسب درآمد بیشتر می توانند نامحدود سفر انجام دهند.
مثال: Uber، Lyft ، اسنپ ، تپسی

انواع روش های حمل و نقل برون شهری

سفر اشتراکی (Ridesharing)

خدمات سفر اشتراکی، مشابه تاکسی اینترنتی، امکان اتصال مسافران با رانندگان (که هر زمان بخواهند می توانند سرویس حمل و نقل ارائه دهند) را فراهم می کند.
در این مدل نیز رانندگان توسط یک شرکت خاص استخدام می شوند، از سفرهای خود درآمد کسب می کنند و این کسب درآمد اغلب کسب و کار و منبع درآمد اصلی آنهاست و می توانند برای کسب درآمد به سفرهای نامحدودی داشته باشند.
سرویس‌های سفر اشتراکی، متفاوت از تاکسی اینترنتی گرفتن، امکان سوار کردن چند مسافر که با هم مسیر های مشترک دارند را ایجاد دارد. در این مدل هزینه سفر بین مسافران تقسیم نمی شود اما هزینه سفر هر مسافر از حالتی که به تنهایی تاکسی اینترنتی بگیرد کمتر خواهد بود.
مثال اشتراک سواری: UberPooL، Lyft Shared rides ، تپسی لاین

بهترین شیوه بسته بندی اثاثیه منزل

حمل و نقل شهری

حمل و نقل شهری

کارپولینگ (Carpooling)

طبق تعریف، کارپولینگ، توافقی است بین افرادی (معمولاً همکاران و همسایگان) که برای انجام سفرهای تکراری و روزمره یا برای یک هدف جمعی با یک وسیله نقلیه مشترک رفت و آمد می کنند.
مسافران و رانندگان نقاط مبدا و مقصد را به اشتراک می گذارند و هدف، استفاده از منابع موجود در جاده است.
رانندگان توسط شخص ثالث یا شرکتی به عنوان رانندگان حرفه ای یا پیمانکاران مستقل استخدام نمی شوند و به دنبال کسب درآمد یا سود نیستند. در عوض، رانندگانی که کارپولینک می کنند، بدون تغییر مسیر، مسیر همیشگی خود را می پیمایند و در طول مسیر ، مسافرینی که با آنها هم مسیر هستند را جابجا می کنند.در روال کارپولینگ، مسافران و رانندگان هزینه سفر را تقسیم می کنند.
Carpooling می‌تواند به مناطقی که سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی کم هستند یا وجود ندارند خدمات رسانی کند.
با استفاده از راه‌حلی به نام هم‌پیمایی یا کارپولینگ سازمانی که توسط سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها ، مجتمع های تجاری و … مدیریت می‌شود، کارمندان و ساکنین می‌توانند به واسطه یک راه امن، قابل اعتماد و راحت برای رفت و آمد به محل کار و بازگشت به محل کار، با هم همسفر شوند.

بهترین روش های انبارداری

کارپولینگ از بسیاری جهات رفت و آمد را بهبود می بخشد

از ارائه یک رفت و آمد ایمن و قابل اعتماد به افرادی که نمی‌توانند از وسایل نقلیه شخصی یا حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند تا بهبود رفاه و افزایش بهره‌وری در محل کار، راه‌های زیادی وجود دارد که یک رفت‌وآمد بهتر می‌تواند زندگی شما را متحول کند، اما این بهبود محقق نمی شود تا زمانی که افراد از روال حمل و نقل کارپولینگ استفاده کرده و متوجه تاثیر آن شوند. اینجاست که آنها شروع به دریافتن این نکته می کنند که مزایای استفاده از کارپول فراتر از صرفه جویی در هزینه و زمان است.

یک نظرسنجی نشان داد که پس از مدتی هم‌پیمایی، تقریباً ۸۰ درصد از افرادی که کارپول کرده اند استرس کمتری داشتند و ۵۰ درصد گفتند که در محل کار احساس انرژی و کارایی بیشتری می‌کنند. حدود ۹۲ درصد از پاسخ دهندگان همچنین گزارش دادند که فرصت هایی برای ملاقات با افراد جدید، شبکه سازی و تبادل نظر با همکاران داشته اند. علاوه بر این، ۷۰ درصد از کارپول‌کنندگان گفتند که احتمال بیشتری دارد که با بکارگیری روال کارپولینگ، قصد ترک محل کار خود را به این زودی ها نخواهد داشت.
به جرات می توان گفت که همه نمی توانند رفت و آمد های روزانه خود را حذف کنند، پس کارپولینگ می تواند راه حلی برای لذت بردن از آن ارائه دهد، از پیدا کردن دوستان جدید گرفته تا کشف تجربیات جدید و استفاده بهتر از زمان ارزشمند افراد.

هر کدام از روال های سفر هوشمند نیازهای خاصی را برآورده می کنند

افراد به چند دلیل کلیدی زیرکارپولینگ می کنند:
۱- یک راه حل رفت و آمد راحت و مقرون به صرفه که می توانند به آن اعتماد کنند، حتی اگر وسیله نقلیه شخصی خود را نداشته باشند یا امکان استفاده از سرویس های حمل و نقل عمومی برایشان دشوار است.
۲- برای صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد
۳- برای صرفه جویی در زمان
۴- معنادارتر شدن زمان سفر وقتی با دوست یا همکار خود همپیمایی میکنند
می توان گفت هنگامی که همپیمایی به یک روال پایدار برای سفرهای روزانه تبدیل می شود، افراد مزایای غیرمنتظره ای را تجربه خواهد کرد از جمله استرس کمتر، افزایش بهره وری و افزایش احتمال ماندن در کارفرمای فعلی خود.
تاکسی اینترنتی و سفر اشتراکی در کوتاه مدت مفیدتر هستند و ماهیت تجاری و معاملاتی دارند.در حالی که کارپولینگ به عنوان یک شراکت بین مسافران و رانندگان، معمولاً همکاران یا همسایگان، کار می‌کند. پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی مثل اسنپ و تپسی و اشتراک سفر مثل تپسی لاین به مسافر اجازه می‌دهند راننده را برای سفرهای لحظه ای در اختیار داشته باشد. بنابراین، هر دو طرف در یک سفر از پیش برنامه ریزی شده در یک جهت حرکت نمی کنند. سفر صرفاً معاملاتی است.
کارپولینگ برای مسافران مسافت طولانی که سرویس حمل و نقل عمومی در آن نقاط ضعیف است یا دسترسی به آن دشوار است و برای کسانی وسیله نقلیه شخصی ندارند، انعطاف پذیر، مقرون به صرفه و راحت است.
سفر اشتراکی و تاکسی اینترنتی تجربه حمل و نقل کاملاً متفاوتی را نسبت به کارپولینگ ارائه می دهد و نیازهای فوری و کوتاه مدت را برآورده می کند، به جای ارائه راه حلی تاثیرگذار برای رفت و آمدهای طولانی تر یا معمول.

 

به طور خلاصه: بزرگترین تمایز بین سفر اشتراکی، تاکسی اینترنتی و کارپولینگ چیست؟

تاکسی اینترنتی و سفر اشتراکی، رول های سفری هستند که شما را از A به B برای سفرهای لحظه ای کوتاه‌مدت و معمولا یکبار انجام می‌رسانند.

” اما کارپولینگ یک تجربه است. نه تنها دسترسی به حمل و نقل ایمن و عادلانه را افزایش می دهد، بلکه تأثیرگذار است، می تواند رفاه، کار و کیفیت رفت و آمد ما را بهبود بخشد.

با درک اکوسیستم حمل و نقل هوشمند و همیشه در حال رشد، می توانیم تصمیمات آگاهانه ای در مورد اینکه کدام روش های حمل و نقل برای نیازهای شخصی و حرفه ای ما بهترین است، اتخاذ کنیم.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *